Stimați cetățeni ai comunei Lespezi,

Cetăţenii trebuie să conştientizeze că e nevoie să contribuim toţi pentru păstrarea curăţeniei în comuna noastra. Nu este suficient să facem curăţenie, trebuie să învăţăm să o şi menţinem. Dacă vom continua să aruncăm gunoiul la primul colţ de stradă, având pretenţia că plătim taxe, nu vom face decât să ne irosim proprii bani.

Fiţi conştienţi de consecinţele actelor voastre! 

 • Ajutaţi-vă singuri ! 
  Oamenii cauzează poluarea, tot oamenii sunt cei care o pot stopa!
 • Atitudinea omului faţă de mediul în care trăieşte trebuie să fie similară cu grija gospodarului faţă de bunul său.
 • Spaţiul verde nu este un moft, ci o necesitate esenţială în orice localitate, nu doar din motive estetice, urbanistice si peisagistice.
 • Este necesară puţină bunăvoinţă ca cetăţeanul, prin gesturi simple, să contribuie la îmbunătăţirea imaginii localității în care locuieşte.
 • Pentru a avea o comuna curata este necesar ca fiecare cetăţean să se comporte cu responsabilitate. În acest sens  trebuie respectată curăţenia în jurul locului de desfăşurare a activităţii.
 • Când mergeţi în natură nu rupeti florile, admiraţi-le aşezate în mediul natural.
 • Când ieşim în natură ar trebui să aducem gunoiul generat de noi înr-o pungă acasă sau să îl depozităm în containere destinate acestui scop. Nimeni nu doreşte să viziteze locuri naturale pline de reziduuri.
 • Nu distrugeţi şi nu degradaţi coşurile pentru hârtie, pubelele, băncile, gardurile împrejmuitoare de la platformele de gunoi şi alt mobilier urban sau orice alte bunuri aparţinând autorităţii publice locale.
 • Nu opriţi, staţionaţi sau parcaţi autovehiculele pe trotuare, pietonale, spații verzi, parcuri şi în locurile de parcare din faţa instituţiilor publice, unde este interzisă stationarea prin semne de circulaţie. Nu abandonaţi pe domeniul public maşini, caroserii sau părţi de autovehicule, precum şi materiale de construcţii.   
 • Nu distrugeţi parcurile de joacă. Daţi posibilitatea copiilor să se joace într-un ambient plăcut şi un mediu curat.